Porselen ve cam üzerine yapılan baskılar kalıcı mıdır?

cam ve porselen baskilar

Porselen ve seramik ürünler üzerine yapılan baskılar 800°C de, cam üzerine yapılan baskılar 600°C de fırınlanarak baskının kalıcı olması sağlanır.

Tüm ürünlere baskı uygulaması yapıldıktan sonra porselen ve seramik ürünler 800°C, cam ürünler ise 600°C de ısıl işlemden geçirilirek pişirilir. Bu sıcaklıkta porselendeki sır ve cam erimediği için uygulanan baskı ürün yüzeyinde kalır. Bulaşık makinelerinde kullanılan deterjan ve tuzlar ürünlerin ve yapılan baskının yüzeyini aşındırır ve zamanla ürün yüzeyinin ve baskının bozulmasına (altın ve platin yaldızlarda çıkmalar, renklerde solmalar vb.) neden olur.

Üzerinde altın ve platin bulunmayan cam ürünler, bulaşık makinesinde 50-100 yıkamaya kadar desen aşınmasına karşı dayanabilir; ancak bulaşık makinesindeki güçlü su dönüşü, buhar ve bazı deterjanlardaki bazı kimyasallar, ürünlerin üzerindeki desenlerin aşınmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu aşınmayı önlemek için jel deterjanlar kullanılmalı ve mümkünse 40°C ve kısa programda yıkama yapılmalıdır. Fakat hiç problem yaşamamak için cam ürünlerin kesinlikle elde yıkanması gerekir.

Baskısında altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin de elde yıkanması tavsiye edilir. Yıkama sırasında ürünlerin birbirleriyle temas halinde olmamalarına özen gösteriniz.

Bazı bulaşık deterjanlarını bileşiminde baskılara zarar veren kimyasallar barındırdığından, yıkama öncesi boyalı porselen veya cam ürünlere zarar verip vermediğini inceleyiniz.

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.