Aşağıda yer alan tüm kullanım önerileri ve koşullar Camporselenlogo – Kuvarz LTD tarafından baskısı yapılan ürünler için geçerlidir. Diğer üretici ve firmalardan satın alınan ürünlerin kullanım şartları farklılık gösterebilir.

Baskılı cam ve porselen ürünler üzerindeki baskılar herhangi bir metal veya sert bir cisimle kazındığında, güneş ışığı nem ve rutubete maruz kaldığında veya yüksek ısı uygulandığında çıkmaz. Cam ürünler 600°C, porselen ürünler ise 800°C ısıya kadar dayanıklıdır.

Dünyada yaygın olarak kompakt dijital yazıcılar kullanılarak sublimasyon olarak adlandırılan baskı tekniği ile yapılan baskılar sert bir cisim ile kazındığında, bir kaç sefer bulaşık makinesinde yıkandığında veya yüksek ısılarda çıkmaktadır, Camporselenlogo – Kuvarz LTD hiçbir ürününde bu baskı yöntemini kullanmamaktadır.

Baskılı tüm porselen ürünlere 800°C de ısıl işlem uygulandığından bulaşık makinesinde yıkanabilir ve baskılar çıkmaz. Baskılı porselen ürünler bulaşık makinesinde (2 yıl – günde 2 kez) 1500 civarında yıkamaya kadar kullanılabilir ancak daha uzun süreli kullanım ve baskı parlaklığı için elde yıkanmaları tavsiye edilir. 1 yıldan fazla süreli kullanımlarda baskılarda parlaklığını yitirme, çizilme ve solma görülebilir. Bu süre ürünlerin kullanım sıklığına göre daha da azalabilmektedir.

Baskılı cam ürünlere ise 600°C de ısıl işlem uygulanır. Fakat baskılı cam ürünler baskılı porselenler kadar dayanıklı değildir, bulaşık makinesinde yıkandığında baskılarda solma, çizilme ve çıkma görülebilir, bu yüzden cam ürünlerin kesinlikle elde yıkanması gereklidir.

Baskılı cam ve porselenleri niçin elde yıkanması gerektiğini detaylı olarak açıklamak gerekirse; baskı uygulaması yapıldıktan sonra porselen ürünler 800°C, cam ürünler ise 600°C de ısıl işlemden geçirilerek pişirilir. Böylece boyaların yüzeye sıkıca tutunması sağlanır. Bulaşık makinelerinde kullanılan tuz ve deterjanlar ürünlerin sadece baskı olmayan kısmını değil aynı zamanda yapılan baskının da yüzeyini matlaştırır. Zamanla ürün yüzeyinin ve baskının bozulmasına (baskılarda çıkmalar, renklerde solmalar, çizilmeler vb.) neden olur. Bulaşık makinesinde güçlü su püskürtmesi, buhar, tuz ve bazı deterjanların formülündeki kimyasallar, ürünlerin üzerindeki baskıların aşınmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu aşınmayı önlemek için jel veya sıvı deterjanlar kullanılmalı ve mümkünse 40°C ve kısa programda yıkama yapılmalıdır.

Gerçek altın ve platin yaldız kullanılan tüm cam ve porselen ürünlerin kesinlikle elde yıkanması gereklidir. Çünkü gerçek altın ve platin yaldız diğer boyalara göre çok daha ince bir tabakaya sahip ve hassastır. Yıkama sırasında ürünlerin birbirleriyle temas halinde olmamalarına özen gösterilmelidir, böyle bir durumda yine baskıda çizikler oluşabilecektir. Bazı bulaşık deterjanları bileşiminde baskılara zarar veren kimyasallar barındırdığından yıkama öncesi bulaşık deterjanlarının kullanım talimatı kısmında boyalı porselen veya cam ürünlere zarar verip vermediğini inceleyiniz. Baskılı ürünleri tüm elde yıkama bulaşık deterjanları ile rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

Camporselenlogo – Kuvarz LTD’ nin porselen ürünler için önerdiği bulaşık makinesi deterjanları Finish ve Pril marka tablet bulaşık makinesi deterjanlarıdır fakat ilerleyen dönemlerde bu deterjanların içeriği değişebileceğinden tüm ürünler yıkanmadan önce birkaç ürün ile deneme yapılıp etkisi test edildikten sonra kullanıma devam edilmelidir.

Camporselenlogo – Kuvarz LTD’ nin porselen ürünler için kullanılmasını tavsiye etmediği bulaşık makinesi deterjanı Fairy marka tüm toz ve jel bulaşık makinesi deterjanlarıdır, bu deterjanlar ürün üzerindeki baskılara büyük oranda zarar vermektedir, kullanıldığında baskılarda ortaya çıkabilecek hasarlar için sorumluluk kabul etmeyeceğimizi bildiririz.

Soru ve görüşleriniz için 0212 951 00 65 ve bilgi@camporselenlogo.com dan bize ulaşabilirsiniz.