Vektörel Format Nedir?

Vektörel Format Nedir?

Vektörel çizimler çözünürlüğe bağlı olmayan, tasarımın her noktasının sayısal verilerden oluştuğu, boyutu değiştirilmesine rağmen hiçbir detayın kaybolmadığı bir grafik türüdür.

Vektörel format ile resim dosyası(bitmap) arasındaki farklar nedir?

Bitmap tabanlı resimler(jpg, bmp, png, gif vb.) pixel tabanlı programlarla oluşturulmaktadır, vektörel grafikler(ai, cdr, pdf, eps, svg vb.) ise vektörel tabanlı programlarla oluşturulmaktadır. Vektörel grafikler genelde firma logoları, yazı içeren resimler, teknik ve hassasiyet gerektiren çizimler vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadırlar.

Vektörel formatın tek zayıf yönü tasarımınızı hiçbir zaman fotoğraf kalitesine taşıyamazsınız. Bitmap grafik ise milyonlarca renkten oluşabilen ve belirlenen boyutlarda kusursuz görüntü sunabilen bir grafik biçimidir. Vektörel formatın aksine bitmap grafiğin çözünürlük sorunu vardır ve sadece üretilen boyutta kullanılabilir.

vector bitmap

Aşağıda göreceğiniz üzere her iki görsel aynı gibi görünsede boyutları büyüttüğünüzde bitmap dosyalarında bozulma meydana gelecektir, vektörel çizimler ise her boyutta kullanılabildiğinden herhangi bir bozulma olmayacaktır.

Hangi programlar kullanılır?

Vektörel çalışmalar için en yaygın kullanılan programlar Adobe Illustrator (.ai) ve Corel Draw (.cdr) dır, az da olsa Freehand ve Inkscape de kullanılmaktadır.

Vektörel dosyayı nereden bulurum?

Halihazırda logonuzun vektörel formatını tasarım ajansınızdan veya grafikerinizden talep edebilirsiniz. Vektörel dosyaların içeriğini görebilmeniz için bilgisayarınızda yukarıdaki programlardan biri yüklü olmalıdır. Dilerseniz bizimle iletişime geçerek ücretli olarak yeni bir vektörel logo veya grafik dosyanıza sahip olabilirsiniz.

Eğer bizim haricimizde farklı platformlarda yeni bir logo tasarımı yaptırmak istiyorsanız aşağıdaki linkler de size yardımcı olabilir.

https://bionluk.com/freelancer-bul/grafik-tasarim (ücretli)

https://www.freelogoservices.com (ücretsiz)

Bu site, size daha iyi bir tarama deneyimi sunmak için çerezler kullanmaktadır. Bu web sitesinde gezinerek, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.