Lastest Blog

recent comments

There is no comment

popular tags

Blog

Yapılan baskılar kalıcı mıdır ve bulaşık makinesinde nasıl yıkanmalıdır?

Yapılan baskılar kalıcı mıdır ve bulaşık makinesinde nasıl yıkanmalıdır?

Porselen ve seramik ürünler üzerine yapılan baskılar 800C de, cam üzerine yapılan baskılar 600C de fırınlanarak baskının kalıcı olması sağlanır. Tüm baskılı ürünler bulaşık makinesinde yıkanabilir ancak daha uzun süreli kullanım için elde yıkanmaları tavsiye edilir.

Tüm ürünlere baskı uygulaması yapıldıktan sonra porselen ve seramik ürünler 800°C, cam ürünler ise 600°C de ısıl işlemden geçirilirek pişirilir. Bu sıcaklıkta porselendeki sır ve cam erimediği için uygulanan baskı ürün yüzeyinde kalır. Bulaşık makinelerinde kullanılan deterjanlar ürünlerin ve yapılan baskının yüzeyini aşındırır ve zamanla ürün yüzeyinin ve baskının bozulmasına (altın ve platin yaldızlarda çıkmalar, renklerde solmalar vb.) neden olur.

Üzerinde altın ve platin bulunmayan ürünler, bulaşık makinesinde 250-300 yıkamaya kadar desen aşınmasına karşı dayanıklıdır; ancak bulaşık makinesindeki güçlü su dönüşü, buhar ve bazı deterjanlardaki bazı kimyasallar, ürünlerin üzerindeki desenlerin aşınmasına ve çizilmesine neden olabilir. Bu aşınmayı önlemek için jel deterjanlar kullanılmalı ve mümkünse 40°C ve kısa programda yıkama yapılmalıdır.

Sadece altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin ise elde yıkanması tavsiye edilir. Yıkama sırasında ürünlerin birbirleriyle temas halinde olmamalarına özen gösteriniz.

Bazı bulaşık deterjanlarını bileşiminde baskılara zarar veren kimyasallar barındırdığından, yıkama öncesi bulaşık deterjanlarının kullanım talimatı kısmında boyalı porselen veya cam ürünlere zarar verip vermediğini inceleyiniz. 

Zeynep Yelken

Nov 09, 2015

0 Comment